آموزش سئو به صورت جامع و حرفه ای

به آموزش صفر تا صد سئو رایگان ویکی دمی خوش آمدید. اگر تازه به دنیای سئو وارد شده و یا به دنبال یادگیری استراتژی و نکته های مهم سئو هستید، این صفحه برای شما است.

در آموزش SEO ویکی دمی سعی شده است تا تمامی مباحث سئو و بهینه سازی سایت پوشش داده شده و در راستای یادگیری هر مبحث، یک ویدیو آموزشی و مقالات اختصاصی قرار داده شده است. توصیه می کنیم پس از هر بخش، این مقالات تخصصی را مطالعه نمایید.

من ایمان قادری هستم و تا پایان اموزش سئو صفر تا صد، در کنار شما خواهم بود. همچنین، در صورت به وجود آمدن هر سوالی، حتما آن را در بخش نظرات مطرح نمایید تا در اسرع وقت، بهترین پاسخ را در اختیار شما قرار بدهم.

نمایش ویدیو درباره آموزش صفر تا صد سئو رایگان

آموزش سئو بخش مقدماتی

آموزش مفاهیم مقدماتی سئو

شروع یادگیری سئو

سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization و به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد تا سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) با رتبه مناسبی نمایش داده شود. هدف از سئو افزایش درک موتورهای جستجو از سایت شما است. دغدغه موتورهای جستجو نمایش کامل ترین و به روز ترین پاسخ به سوال و سرچ کاربر می باشد، از این رو باید به این موتورها نشان دهید که بهترین پاسخ ها را برای سوالات و سرچ کاربران در صفحات سایت خود قرار داده اید. به طور کلی، فرایند سئو از 3 بخش اصلی سئو داخلی، سئو خارجی، و سئو تکنیکال تشکیل شده است. این سه بخش از سئو مانند یک مثبث متساوی الاضلاع عمل می کنند و اگر تمام فاکتورهای آن ها به درستی انجام شود، می توانید رتبه های بالایی را در نتایج جستجو به دست آورید.

نمایش ویدیو درباره کاور ویدیو آموزش سئو مقدماتی

فرقی نمی کند که تازه به دنیای سئو وارد شده و یا یک سئوکار مبتدی هستید، برای اینکه بتوانید به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شوید باید حتما درک درستی از سئو و عملکرد آن داشته باشید. از این رو، در مسیر آموزش صفر تا صد سئو باید توجه ویژه ای به مفاهیم اولیه، اصطلاحات، و نحوه کار موتور های جستجو داشته باشید.

مهم ترین نکات سئو سایت

اگر می خواهید سایت شما به کاربران نمایش داده شود، باید با بهینه سازی سایت شانس خود را برای گرفتن رتبه در موتورهای جستجویی مانند گوگل افزایش دهید. فرقی نمی کند که سایت شما روی یک سرور اشتراکی، VPS، یا سرور اختصاصی قرار دارد، باید از سئو استفاده کنید تا این سایت با کلمات کلیدی سرچ شده توسط کاربر دیده شود. نکات سئو زیر، تضمینی برای گرفتن نتایج عالی نیستند، اما برای کمک به موتورهای جستجو وکاربران در یافتن سایت شما، ضروری می باشند.

 1. یک سایتی با طراحی کاربر پسند ایجاد کنید.
 2. روی یک موضوع خاص تمرکز کنید.
 3. ابتدا برای کاربران و در مرحله بعد، برای موتورهای جستجو بنویسید.
 4. از کلمات کلیدی هدفمند و لانگ تیل ها استفاده کنید.
 5. محتوای با کیفیت و یکپارچه بنویسید.
 6. تصاویر خود را بهینه کنید.
 7. به آپدیت های الگوریتم ها توجه داشته باشید.
 8. عنوان صفحه و متا دیسکریپشن را بهینه سازی کنید.
 9. از URL کوتاه و بهینه، متناسب با موضوع هدف استفاده کنید.
 10. از لینک سازی داخلی درست با ساختار مناسب استفاده کنید.
 11. از لینک سازی خارجی در سایت های مرتبط استفاده کنید.
 12. مواردی که باعث کندی و سرعت سایت می شود را حذف کنید.

آموزش روش های انجام سئو

آموزش سئو - روش های انجام

به طور کلی، تکنیک هایی که برای بهینه سازی سایت (SEO) استفاده می شوند به سه دسته کلی کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری تقسیم می شوند. سئو کلاه سفید، به مجموعه اقداماتی گفته می شود که مطابق با قوانین و الگوریتم های گوگل می باشد و اگر به درستی انجام شود موجب رشد سایت و رتبه آن شده و هیچوقت وبسایت را دچار جریمه های گوگل نمی کند.
سئو کلاه سیاه، کاملا برعکس تکنیک های کلاه سفید است و به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با قوانین گوگل مغایرت دارد. این تکنیک ها ممکن است در کوتاه مدت جواب داده و رتبه سایت را بالاتر ببرند، اما در بلند مدت تاثیرات منفی بر روی سایت و سئو آن گذاشته و سایت را به پنالتی های گوگل دچار می کنند. سئو کلاه خاکستری درست مانند رنگ آن ترکیبی از تکنیک های کلاه سفید و سیاه است که اگر به صورت حرفه ای و درست اجرا شود، می تواند باعث بهبود رتبه سایت شوند.

به عنوان یک سئوکار، باید با هر سه تکنیک آشنایی داشته و آن ها را یاد بگیرید، اما توصیه می کنیم به هیچ عنوان به سمت سئو کلاه سیاه کشیده نشوید. سئو سیاه به این دلیل معرفی شده که شما را به صورت صفر تا صد با مباحث سئو آشنا کند و اصلا به منظور پیشنهاد یک راهکار از سمت ویکی دمی به شما ارائه نشده است. تا جای ممکن سعی کنید از تکنیک های درست برای سئو سایت خود استفاده نمایید. تکنیک های کلاه سفید و کلاه خاکستری به زمان بیشتری برای نتیجه گرفتن احتیاج دارند، اما نتیجه خوبی که از آن ها به دست می آید منجربه بهبود سایت و رشد آن، بدون نگرانی، می شود.

آموزش مفاهیم موتورهای جستجو

یادگیری موتور های جتسجو

یکی از اصلی ترین مفاهیمی که یک سئوکار حرفه ای باید مسلط بر آن باشد، مفاهیم موتورهای جستجو و نحوه عملکرد آن ها است. در این بخش از آموزش سئو در ویدیو رو به رو به آموزش این بخش پرداخته و توضیح می دهیم که چگونه موتورهای جستجو به بررسی محتوا می پردازند، چگونه در فضای وب به دنبال محتواها و صفحات جدید می‌گردند، چگونه از سایت مپ و فایل robot.txt استفاده کرده، و چگونه باید صفحه های سایت را برای ربات های موتورهای جستجو واضح و قابل خزش کنیم تا به راحتی بتوانند به صفحات ما دسترسی داشته و آن ها را بررسی کنند.
تمام موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، روزانه در حال پیشرفت و تکامل هستند و هر سئوکاری که در مسیر تبدیل شدن به یک متخصص سئو است باید دانش خود را همگام با گوگل آپدیت کند. شما به عنوان یک سئوکار باید رفتار گوگل را درک کرده و متناسب با آن با گوگل برخورد کنید. تحلیل رفتارهای گوگل به شما کمک می کند تا بفهمید چه فاکتورهایی باعث جلب رضایت گوگل شده و به سایت شما امتیاز بالا دهد. سپس با استفاده از این فاکتورها و تکنیک ها، شانس به دست آوردن رتبه های بالا برای سایت خود را چند برابر کنید.

به جرات می توان گفت که این موارد و مفاهیم در مسیر آموزش SEO از اساسی ترین فاکتورهایی هستند که باید آن ها را به طور کامل درک کرده و تحلیل درستی از آن ها داشته باشید تا بتوانید سایت خود را به درستی سئو کنید.

نداشتن درک کافی از نحوه عملکرد موتورهای جستجو می تواند باعث استفاده از تکنیک های اشتباه برای سئو سایت شده و به جای رشد آن، باعث آسیب رسیدن به رتبه سایت شود، در حالی که با داشتن کافی از رفتار ربات های موتورهای جستجو، می توانید ساختار سایت خود را به نحوی بهینه کنید که به سادگی توسط ربات های گوگل خزش و ایندکس شود. هر چه خزش سایت شما برای موتورهای جستجو آسان تر باشد، شانس شما برای گرفتن رتبه های بهتر نیز بالاتر می رود.

آموزش الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل در SEO

الگوریتم های گوگل مجموعه قوانین و چارچوب های گوگل هستند. هدف اصلی الگوریتم های گوگل، نمایش بهتر و دقیق تر موضوعات مرتبط با سرچ کاربران و دسترسی آسان تر آن ها به اطلاعات مورد نظر است. گوگل الگوریتم های زیادی را برای ارائه پاسخ هر چه دقیق تر به کاربران و رساندن آن ها به هدف خود طراحی کرده است. با یادگیری این الگوریتم ها می توانید اقدامات سئو و بهینه سازی سایت خود را در راستای کسب نتیجه مثبت از گوگل انجام داده و با کسب امتیازهای مثبت از گوگل، رتبه سایت خود را به آسانی بهبود دهید. از مهم ترین الگوریتم های گوگل می توان به الگوریتم های پاندا، پنگوئن، رنک برین، و مرغ مگس خوار اشاره کرد.

هدف برخی از این الگوریتم ها جریمه کردن سایت هایی است که از قوانین و چارچوب های گوگل سرپیچی می کنند، و هدف برخی دیگر کمک به گوگل در ارائه بهترین نتیجه به کاربر است. برخی دیگر نیز سایت ها را شناسایی کرده و به ربات های گوگل کمک می کنند.

نمایش ویدیو درباره آموزش سئو صفر تا صد الگوریتم های گوگل

فاکتورهای زیادی در آموزش سئو وجود دارند که باید آن ها را یاد بگیرید و بسیاری از این فاکتورها نیز با روش ها و تکنیک های گوناگونی قابل انجام و پیاده سازی هستند. اینجاست که با مطالعه الگوریتم ها و یادگیری قوانین گوگل می توانیم تشخیص دهیم که بهترین روش برای انجام هر کاری کدام است.

هر چه سایت شما بیشتر بر اساس الگوریتم های گوگل سئو شود، شانس بالاتری را برای گرفتن رتبه های بالاتر در صفحه نتایج موتورهای جستجو به دست می آورد. 

آموزش اصطلاحات سئو

آموزش سئو - اصطلاحات

آیا تا به حال به نام روش ها و تکنیک هایی که در بهینه سازی سایت مورد استفاده قرار می گیرند، دقت کرده اید؟ هر کدام از تکنیک های مورد استفاده در سئو در اصل یک اصطلاح است که برای یادگیری آن ها نیاز به زمان و منابع درست دارید. در ویدئو رو به رو، با انواع اصطلاحات سئو بیشتر آشنا می شوید و می توانید با کلیک بر روی دکمه اصطلاحات سئو، به مقاله آموزش جامع تکنیک ها و روش های مهم SEO مراجعه کنید.

شاید در طی آموزش و یادگیری سئو با اصطلاحاتی آشنا شوید که معادل یا تعریف آن را نتوانید جایی پیدا کنید. باید بگوییم که جای نگرانی نیست. بسیاری از سایت ها و یا سئو کاران در سراسر دنیای سئو به دلیل نو پا بودن آن، اقدام به ایجاد اصطلاحات اختصاصی خود کرده اند.

نمایش ویدیو درباره کاور ویدیو آموزش اصطلاحات سئو با ویکی دمی

در حقیقت، شما نیاز دارید تا با اصطلاحات واقعی و معتبر در سئو آشنا شده و بر آن ها تسلط پیدا کنید، به ویژه آن هایی که از توسط گوگل معرفی شده اند. تمام اصطلاحات دیگری که توسط سئوکاران به وجود آمده اند زیر مجموعه تکنیک های اصلی هستند.

آموزش سئو بخش تکنیکال

آموزش سئو تکنیکال

آموزش سئو تکنیکال

یکی از چالش های آموزش سئو، یادگیری کامل بخش تکنیکال است. معمولا به دلیل این که فاکتورهای فنی زیادی در این بخش وجود دارند که باعث می شود سخت و پیچیده به نظر برسد. ما این جا هستیم تا به شما کمک کرده و با آموزش سئو تکنیکال به شما، آن را آسان نماییم.

سئو تکنیکال یا Technical SEO بر بخش های فنی سایت و نحوه عملکرد آن، متمرکز است. این بخش ها شامل سرعت سایت، SSL، سایت مپ، و فاکتورهای مهم دیگری می شود که در این بخش به آموزش آن ها می پردازیم.

بخش تکنیکال سئو چالش برانگیز بوده و نیازمند دانش فنی می باشد، اما در آموزش صفر تا سئو، می توان تسلط روی این مباحث را به دست آورد.

نمایش ویدیو درباره آموزش سئو تکنیکال

سئو تکنیکال از مهم ترین گام های آموزش SEO است که حتما باید آن را پیش از سئو داخلی و خارجی سایت انجام دهید. چشم پوشی از سئو تکنیکال سایت می تواند به بخش های دیگر سئو شما آسیب وارد کند. از این رو، در این بخش می خواهیم مهم ترین فاکتورهای سئو تکنیکال را به صورت خلاصه در متن و به صورت کامل در ویدئو به شما آموزش دهیم.

همچنین، با کلیک بر روی دکمه “سئو تکنیکال” می توانید به صفحه مقاله آموزش سئو تکنیکال رفته و آن را مطالعه نمایید.

آموزش امنیت سایت با SSL

ssl و تاثیر ان در سئو

تا به حال دقت کرده اید که آدرس های سایت ها https است؟ این s در آدرس سایت ها، SSL و مخفف Secure Socket Layer است که به معنای لایه امنیتی محافظت شده می باشد. این لایه امنیتی باعث می شود تا اطلاعات رد و بدل شده بین کاربران و سرور سایت در امنیت کامل ضورت گرفته و غیر قابل هک باشد.

فعالسازی SSL آدرس سایت از http به حالت https تغییر می دهد. فعالسازی SSL به یک امر مهم و حیاتی در سئو تبدیل شده و گوگل رسما اعلام کرده است که تمامی سایت ها باید برای افزایش امنیت و اطلاعات کاربران از این تکنولوژی استفاده کنند.

این بخش به طور مستقیم بر رشد رتبه سایت شما تاثیر نمی گذارد، اما نداشتن گواهی نامه SSL می تواند باعث جلوگیری از به دست آوردن رتبه های بالا شود.

نمایش ویدیو درباره گاور ویدیو SSL آموزشی

به عنوان یک سئوکار، باید بدانید که SSL چیست و چگونه عمل می کند تا بتوانید آن را بر روی سایت خود پیاده سازی کرده و امنیت آن را برای کاربران خود افزایش دهید. در ویدیو رو به رو به نحوه فعالسازی SSL را به شما آموزش می دهیم. همچنین، در صورت تمایل به مطالغه بیشتر در مورد SSL و HTTPS، می توانید بر روی دکمه کلیک کرده و به مقاله های مرتبط با آن ها منتقل شوید.

موبایل فرندلی بودن سایت و اهمیت آن در سئو

اهمیت موبایل فرندلی در یادگیری سئو

امروزه استفاده از تلفن های هوشمند افزایش پیدا کرده است. از این رو، نرخ سرچ با موبایل نیز بالا رفته است. پس سایت شما باید در موبایل نیز قابل نمایش و استفاده باشد چند سالی است که گوگل به شدت به نسخه موبایل سایت ها دقت کرده و به سایت هایی که شرایط ایده آل تری در موبایل دارند رتبه های بهتری داده است.

جالب است بدانید که یک سرچ یکسان در موبایل و لپ تاپ، نتایج کاملا متفاوتی را به شما نشان می دهند، و این به دلیل آن است که سایت هایی که موبایل فرندلی تر هستند، در رتبه های بالاتری نمایش داده می شوند.

ترافیک سایت ها از دستگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. یک سایت ممکن است حدود 60 درصد ترافیک خود را از لپ تاپ ها به دست آورد، در حالی که 93 درصد ترافیک سایتی دیگر به طور مستقیم از سرچ موبایل می آید. این موارد اهمیت Mobile Friendly بودن سایت را بالا می برند.

در این ویدیو به شما توضیح می دهیم که موبایل فرندلی چیست و چگونه می توان میزان Mobile Friendly بودن سایت را بررسی و ایرادهای آن را برطرف کرد. برای مطالعه مقاله موبایل فرندلی نیز می توانید بر روی دکمه کلیک کنید.

تعریف سرعت سایت

آموزش سئو صفر تا صد

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، هدف اصلی گوگل و الگوریتم های آن، ایجاد تجربه خوب برای کاربران است. سرعت سایت یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که تاثیر مستقیم بر کیفیت تجربه کاربر گذاشته و از این رو از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. سایت شما باید سرعت بهینه ای داشته باشد تا زمانی که کاربران به آن وارد می شوند، بتوانند به راحتی وارد بخش های مختلف سایت شده و از آن بهره ببرند.

اگر کاربری وارد سایتی شود که مجبور باشد زمان زیادی را صرف منتظر ماندن و لود شدن صفحه کند، از آن خارج می شود. پس حتما باید از سرعت سایت تست گرفته و تمامی المان هایی را که موجب کاهش سرعت آن شده اند را برطرف نمایید.

نمایش ویدیو درباره آموزش سئو سرعت سایت

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید ویدئو رو به رو را تماشا کرده و با کلیک بر دکمه زیر، به صفحه مقاله سرعت سایت چیست منتقل شوید.

سایت مپ (Sitemap) چیست؟

یادگیری سئو - سایت مپ

سایت مپ فایلی است که در سرچ کنسول سایت قرار گرفته و مهم ترین صفحات را آن به موتورهای جستجو نشان می دهد. این فایل به موتورهای جستجو کمک می کند تا سریع تر محتواهای جدید و اپدیت شده سایت را پیدا کرده و آن ها را ایندکس کنند. سایت مپ در اصل یک راهنمای جامع برای گوگل است تا بتواند صفحات مهم سایت شما را دیده و ارتباط میان آن ها را نیز درک کند. از این رو، تمام صفحان مهم سایت باید در sitemap قرار بگیرند.

سایت مپ یکی از مواردی است که سئو سایت را قوی کرده و بهبود می بخشد، البته به شرط این که به درستی ساخته شده باشد. داشتن یک سایت مپ بد می تواند علاوه بر آسیب زدن به سئو سایت،بودجه خزش سایت را نیز هدر دهد.

نمایش ویدیو درباره سایت مپ چیست؟

در این ویدئو اموزشی و مقاله زیر به شما یاد می دهیم که چگونه این فایل را ساخته و به موتورهای جستجو معرفی کنید.

آموزش فایل Robots.txt

آموزش جامع سئو - robots.txt

در هر سایتی بخش هایی وجود دارند که موتورهای جستجو نباید به ان ها دسترسی داشته باشند.به عنوان مثال، بخش پنل ادمین سایت و وردپرس از بخش های سایت هستند که باید از دسترس گوگل و ربات های آن دور نگه داشته شوند تا اطلاعات مهم و امنیتی شما توسط گوگل ایندکس نشده و در دسترس دیگران قرار نگیرد.

فایل robots.txt به همین منظور ساخته می شود تا مانع دسترسی موتورهای جستجو به بخش های امنیتی سایت شود. این فایل به ربات های گوگل اعلام می کند که اجازه ورود به کدام صفحات را نداشته و یا به طور کلی اجازه انجام چه کارهایی را در صفحات سایت دارد.

نمایش ویدیو درباره آموزش سئو تکنیکال با robots.txt

در این ویدیو و مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه این فایل را ساخته، چه بخش هایی را در آن وارد کرده، و چگونه آن را ویرایش کنید.

افزایش سرعت با AMP

اموزش حرفه ای سئو - AMP

در این بخش از آموزش سئو صفر تا صد می خواهیم در مورد AMP صحبت کنیم. AMP یک تکنولوژی فوق العاده است که برای سایت های زیادی کاربرد دارد. تکنولوژی AMP یا Accelerate Mobile Page با کاهش کدهای CSS و JavaScript باعث افزایش سرعت لود سایت در موبایل شده تا سریع تر به کاربران نمایش داده شوند. یک سایت به کمک AMP می تواند در کمتر از چند ثانیه بارگذاری شود. این قابلیت بیشتر در بلاگ ها کاربرد دارد و نمی توان از آن در سایت های فروشگاهی استفاده کرد.

نمایش ویدیو درباره کاور ویدیو آموزش سئو AMP

در این ویدیو و مقاله مرتبط با آن به طور کامل در مورد AMP و کاربرد آن صحبت می کنیم.

آموزش سئو اسکیما (Schema)

آموزش رایگان سئو - اسکیما

اسکیما از مواردی است که می تواند به شما در یادگیری تخصصی و حرفه ای سئو کمک کند. Schema به کدهای نشانه گذاری گفته می شود که می توان با استفاده و قرار دادن آن ها در صفحات سایت فهم گوگل از صفحات را به طور چشمگیری افزایش داد.

این کدهای نشانه گذاری علاوه بر کمک به درک گوگل از سایت می توانند تاثیرات مثبت بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال، برخی از کدهای اسکیما باعث می شوند که سایت در صفحه نتایج جستجوی گوگل به صورت ویژه تری نمایش داده شده و از این طریق به افزایش کلیک و ترافیک سایت کمک کند.

نمایش ویدیو درباره اسکیما چیست در آموزش سئو سایت

در این ویدیو شما را با انوع کدهای اسکیما آشنا کرده و کاربرد هر مورد را به شما توضیح خواهیم داد. همچنین، می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر به مقاله مرتبط با Schema مراجعه کرده و آن را مطالعه نمایید.

آموزش ساختار سایت در سئو

ساختار سایت در اموزش سئو

ساختار سایت دقیقا مانند تابلوهای اتوبان ها و خیابان ها است که مسیر را به شما نشان داده و با استفاده آن ها می توانید به مقصد نهایی خود برسید. ساختار سایت یا Site Structure نحوه نظم، چیدمان، سازماندهی و ارتباط صفحات سایت با یکدیگر است که به کاربران در رسیدن به صفحات مورد نظر خود کمک می کنند.

استفاده از سایتی که ساختار درستی داشته باشد، برای کاربران آسان تر بوده و همچنین بررسی سایت، ایندکس صفحات، و درک ارتباط بین آن ها را برای گوگل نیز آسان تر می کند.

به زودی ویدیو آموزش ساختار سایت در اینجا قرار گرفته و می توانید با تماشای آن، به درک کاملی از ساختار سایت برسید. همچنین، می توانید با کلیک بر دکمه زیر به مقاله آموزش صفر تا صد سئو ساختار سایت منتقل شوید.

آموزش حرفه ای سئو بخش سئو داخلی

آموزش صفر تا صد سئو داخلی سایت

آموزش سئو داخلی

سئو داخلی یا On-page SEO، همانطور که از اسم آن پیداست، بر روی سئو بخش های داخلی سایت و بهینه سازی آن ها تمرکز دارد. در فرایند آموزش سئو سایت، باید توجه ویژه ای به سئو داخلی و نکات ریز و ترفندهای مختلف آن داشته باشیم. در نگاه اول، شاید سئو داخلی راحت ترین و شیرین ترین بخش از فرایند آموزش سئو باشد، اما در حقیقت بیشترین ریزه کاری ها و تکنیک ها در این بخش قرار دارد. معمولا سئوکارها از بخش ها و نکات زیادی از سئو داخلی غافل هستند.

به عنوان مثال، باور عموم سئوکارها بر این است که تولید محتوا یا لینک سازی داخلی به تنهایی بسیار مهم است، اما نکته اصلی این است که این که هر کدام به چه شیوه و با چه تکنیک هایی انجام شوند اهمیت بسیار بالاتری دارد.

با آپدیت های منظم گوگل، اهمیت سئو داخلی روز به روز در حال افزایش است. گوگل در سال های اخیر تلاش کرده است تا برای باهوش تر شدن خود، میزان تسلط خود را بر سئو داخلی را افزایش داده تا بتواند فهم خود از On-page SEO هر سایت را بالاتر برده و با این کار، رتبه بندی های دقیق تری را انجام دهد.

نمایش ویدیو درباره آموزش سئو داخلی سایت

برخی سئوکارها موارد آموزشی مربوط به On-page SEO را موضوعات بدیهی در نظر گرفته، برای آن ارزش زیادی قائل نبوده، و این فاکتورهای بهینه سازی سایت را پیش پا افتاده می‌دانند. شاید استفاده از تایتل و قرار دادن آن در صفحه های سایت موضوع بدیهی و پیش پا افتاده ای باشد، اما تکنیک های بسیار زیادی در آن وجود دارد که با تسلط بر آن ها می‌توان علاوه بر کسب رتبه های بهتر در نتایج جستجوی گوگل، بسیاری از مشکلات پیش آمده در سایت را برطرف کرده و فهم سایت را برای گوگل بسیار ساده تر کرد.

در این ویدیو به توضیح سئو داخلی سایت پرداخته ایم و با کلیک بر دکمه زیر نیز می توانید به مقاله مرتبط با آن منتقل شوید.

ساختار URL

آموزش ساختار URL

URL یک صفحه در اصل همان آدرس اینترنتی آن است که در نوار بالای مرورگر نمایش داده می شود. زمانی که شروع به راه اندازی یک وبسایت می کنید، تعیین ساختار URL های سایت یکی از اولین اقداماتی است که باید انجام دهید، چرا که گوگل آن را به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورهای ارزیابی صفحه معرفی کرده است.

ساختار URL به دو دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است: دلیل لول این که موتورهای جستجو برای برای درک یک صفحه و محتوای آن، ابتدا URL آن را می خوانند. از طرفی دیگر، زمانی که کاربران وارد سایت شما می شوند، اولین فاکتوری که با آن مواجه می شوند آدرس اینترنتی صفحات است. از این رو، باید یاد بگیرید که چگونه می توانید URL های درستی را برای سایت خود انتخاب کرده و چه نکاتی را باید در این ساختار رعایت کنید.

به طور کلی، یک URL خوب باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • تا حد امکان کوتاه باشد.
 • اسم آن با معنی و با مفهوم بوده و در ذهن کاربر بماند.
 • از کلمه کلیدی داخل آن استفاده شود.
 • از حروف کوچک داخل آن استفاده شود.

برای اینکه نکات بیش تر و عملی را درباره این موضوع باد بگیرید، می توانید بر روی ویدئو و یا دکمه مربوطه کلیک کنید.

تایتل چیست؟

آموزش تایتل چیست؟

تایتل صفحات، در واقع عنوان آن صفحه در SERP است که از اولین فاکتورهایی است که ربات های گوگل پس از URL با آن در هنگام خزش صفحات رو به رو می شوند. از این رو، باید سعی کنید تا در همان ابتدای کار فهم این ربات ها را از صفحه بالا ببریم تا به طور دقیق تشخیص دهند که ما در این صفحات در مورد چه چیزهایی صحبت کرده ایم.. همچنین، زمانی که یک کاربر عبارتی را در گوگل سرچ می کند، تایتل صفحات را دیده و از بین آن ها انتخاب می کند که به کدام صفجه وارد شود. پس این تایتل باید علاوه بر جذابیت، به کاربر بفهماند که این صفحه می تواند نیازهای او را پاسخگو بوده و سوالاتش را جواب دهد.

به طور کلی، یک تایتل خوب باید این ویژگی ها را داشته باشد:

 • منحصربه فرد و مرتبط با موضوع صفحه
 • طول آن کمتر از 60 کاراکتر باشد
 • کلمه کلیدی اصلی در آن به کار رفته و معمولا بهتر است که در ابتدای تایتل ذکر شود
 • جذاب و کاربر پسند باشد به طوری که کاربر با دیدن آن ترغیب شود که روی آن کلیک کند
 • از اسم برند خود در آن استفاده کنید
 • تا جای ممکن شامل یک بخش باشد، در غیر این صورت از علامت خط تیره (-) برای جدا کردن بخش های آن استفاده کنید.
 • در صورتی که تایتل شما شامل چند بخش است، کلمه کلیدی را به طور یکسان در بخش های آن به کار نبرید چرا که گوگل یکی از بخش ها را به انتخاب خود حذف می کند

دیسکریپشن چیست؟

آموزش سئو دیسکریپشن

دیسکریپشن یا متادیسکریپشن یکی از فاکتورهای مهم در سئو داخلی می باشد که در آن توضیح کوتاهی راجع به محتوا، صفحه، و موضوع سایت می دهید. محل نمایش متادیسکریپشن در صفحه نتایج جستجو زیر تایتل سایت می باشد. گوگل اعلام کرده است که این پارامتر از فاکتورهای رتبه بندی محسوب نمی شود، اما می توان گفت که به شکل غیر مستقیم بر آن تاثیر می گذارد، چرا که کاربر دیسکریپشن را در نتایج جستجو می بیند و اگر به درستی نوشته شده باشد، می تواند کاربر را ترغیب بر روی سایت شما کرده و ترافیک آن را افزایش دهد. از این رو، آموزش صحیح نوشتن متا دیسکریپشن اهمیت بالایی دارد تا بتوانید با استفاده از آن به بهبود رتبه سایت خود کمک کنید.

 به طور کلی، برای نوشتن یک دیسکریپشن خوب باید موارد زیر را رعایت نمایید:

 • طول آن بین 155 تا 165 کاراکتر باشد
 • از کلمات کلیدی و LSI های مرتبط در آن استفاده کنید
 • جذاب باشد، به طوری که کاربر ترغیب شود بر روی سایت شما کلیک کند
 • یکتا بوده و هیچگاه مشابه دیسکریپشن صفحات دیگر سایت نباشد

آموزش هدینگ ها

آموزش صفر تا صد سئو هدینگ ها

هدینگ ها مهم ترین تیترها و سرفصل های هر صفحه می باشند. این عنوان ها از هدینگ 1 تا 6 دسته بندی می شوند. عنوانی که هدینگ یک می باشد مهم ترین سرفصل و تیتر صفحه است. هر چقدر که صفحه پایین تر می رود، از ارزش و اهمیت عنوان ها کاسته می شود. انتخاب هدینگ های صحیح برای صفحات و محتوا، به ویژه هدینگ 1 (H1) اهمیت بسیار بالایی داشته و ترتیب مطالب را در محتوا به کاربران نشان می دهد. با این کار هم کاربران می توانند راحت تر به بخش های مختلف صفحه و محتوای آن دسترسی داشته باشند، و هم موتورهای جستجو بهتر مطالب مهم صفحه را درک می کنند.

برای انتخاب بهترین و صحیح ترین هدینگ ها، به این نکات توجه کنید:

 • ایجاد ساختار سلسله مراتبی برای صفحه
 • هر صفحه تنها یک H1 داشته باشد؛ تعداد تکرار سایر هدینگ ها مهم نیست
 • از کلمات کلیدی خود در آن ها استفاده کنید
 • جذاب و مرتبط با آن بخش باشند
 • نه زیاد کوتاه و نه خیلی طولانی باشند

اگر می خواهید نکات بیش تری را یاد بگیرید و مثال هایی را به صورت عملی ببینید، ویدئوی آموزشی این بخش را تماشا نمایید.

آموزش سئو کلمات کلیدی

آموزش سئو صفر تا صد کلمات کلیدی

کلمات کلیدی یا Keyword کلمات پر سرچ  مرتبط  با سایت هستند. زمانی که کاربر سرچی را در گوگل انجام می دهد، آن عبارت سرچ شده می تواند کلمه کلیدی شما باشد. شما باید خود را به جای کاربران قرار داده و بفهمید که برای دیدن و پیدا کردن محتواهای سایت، از چه عبارت ها و کلمات کلیدی برای سرچ کردن استفاده می کردید.

ابزارهایی  مانند Keywordtools، Keyword Planner، KWFinder، و موارد مشابه دیگری نیز هستند که برای این کار طراحی شده و به شما در انتخاب و تشخیص کلمات کلیدی سایت خود کمک می کنند.

باید برای سئو هر صفحه از سایت، یک تا سه کلمه کلیدی اصلی و تعدادی کلمات کلیدی LSI انتخاب کرده و از آن ها در محتوای صفحه، تایتل، و هدینگ های خود استفاده کنید تا با این کار موضوع صفحه را به موتورهای جستجو فهمانده و ترافیک سایت خود را نیز افزایش دهید.

دقت داشته باشید که نباید در استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی کرده، و تلاش کنید که کلمات کلیدی مرتبط را به کار ببرید. این را فراموش نکنید که همیشه تعیین کلمات کلیدی پررقابت و پر سرچ برای یک صفحه کار درستی نیست، چرا که رتبه گرفتن در این کلمات به زمان بیشتری نیاز دارد. به جای این کار می توانید کلمات کلیدی که رقابت کمتر و در عین حال سرچ خوبی را دارند را انتخاب کرده و از آن ها استفاده نمایید. پس از رتبه گرفتن در این کلمات می توانید در قدم های بعدی کلمات کلیدی سخت را در برنامه سئو خود قرار داده و شروع به رتبه گرفتن در آن ها کنید.

در مقاله و ویدئوی آموزشی این بخش می توانید نکات و مطالب بیش تری را یاد بگیرید.

آموزش بهینه سازی محتوا

آموزش سئو و بهینه سازی محتوا

بهینه سازی محتوای یک سایت یکی از مهم ترین بخش های سئو داخلی است. اگر محتوای سایت اصولی و استاندارد نوشته نشده باشد و نیاز کاربر را برطرف نکند، نه تنها که تاثیر مثبت بر سایت نمی گذارد، بلکه باعث می شود که امتیاز منفی بگیرید. زمانی که کاربری یک کوئری را سرچ می کند، به دنبال سایتی است که نیاز او را به درستی بر طرف کرده و سوالاتش را پاسخ دهد. در غیر این صورت، از سایت خارج می شود. به عنوان مثال، اگر کاربر عبارت “آموزش سئو” را سرچ کند، دنبال سایتی است که یک آموزش جامع را به صورت رایگان در اختیارش قرار دهد و اگر با موضوع دیگری رو به رو شود، از سایت بیرون می رود.

برای این که بتوانید محتواهای بهینه در سایت داشته باشید، باید این نکات را در نظر بگیرید:

 • ببینید کاربران شما دنبال چه موضوع هایی هستند و برای آن ها محتوا تولید کنید
 • برای هر محتوا کلمات کلیدی مناسب انتخاب کنید و از آن ها در تایتل، دیسکریپشن و هدینگ ها استفاده کنید
 • محتواهای کاربرپسند، جامع، مفید، و جذاب بنویسید
 • محتوای باید یک مقدمه و نتیجه گیری داشته باشد
 • حتما در 150 کلمه اول محتوا از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید
 • از هدینگ های درست استفاده کرده و به محتوا نظم دهید
 • سعی کنید محتوا را به زبانی ساده بنویسید
 • در استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی نکنید

اگر می خواهید به صورت کامل تر این بخش را یاد بگیرید توصیه می کنیم مقالات معرفی شده و همچنین ویدیو آموزشی آن را ببینید.

آموزش جامع لینک سازی داخلی

آموزش لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی به معنای لینک دادن از صفحات سایت خود به دیگر صفحات آن است. دقت داشته باشید که نمی توانید هر صفحه که می خواهید را به دیگری وصل کنید و این لینک سازی داخلی باید بین صفحات مرتبط با یکدیگر قرار بگیرد و هدف اصلی آن انتقال کاربر به صفحات دیگر سایت و عمیق کردن سرچ او است.

استفاده درست از لینک سازی داخلی علاوه بر افزایش زمان ماندن کاربر در سایت، باعث می شود تا موتورهای جستجو نیز بتوانند به بخش های جدید و مختلف سایت دسترسی داشته باشند و ساختار آن را به درستی درک کنند. همچنین، زمانی که صفحات محتوای پیلار را به کلاستر آن ها وصل می کنید، با رشد هر صفحه، صفحات دیگری که به آن ها لینک داده اید نیز به طور خودکار قدرت گرفته و رشد می کنند.

به عنوان مثال، لینک های موجود در منو، فوتر، بنرها، محتوای سایت، و ساید بار نمونه هایی از لینک های داخلی آن هستند که در افزایش درک ارتباط بین صفحات و تعیین مسیر حرکت کاربر تاثیر بسزایی می گذارند.

برای اینکه بتوانید استراتژی لینک سازی داخلی سایت خود را به درستی تعیین کنید و دچار اشتباه نشوید، باید تکنیک های لینک سازی داخلی را به خوبی بلد باشید. برای این کار، ویدیوهای مرتبط را مشاهده کرده و مقاله های پیشنهادی را مطالعه کنید.

محتوای تکراری (duplicate content)

محتوای تکراری در سئو

محتوای تکراری به محتوایی گفته می شود که موضوع آن بیش از یک بار در سایت تکرار شده باشد. به عنوان مثال، اگر دو محتوا با موضوع “آموزش سئو” در سایت خود داشته باشید، به Duplicate Content دچار شده اید. توجه داشته باشید که زمانی این اتفاق می افتد که عنوان های شما و محتوای آن ها تکراری و یا شبیه هم باشد و محتواهایی با موضوعات “آموزش لینک سازی داخلی” و “تکنیک های لینک سازی داخلی” با هم برابر نبوده و Duplicate نیستند.

داشتن محتوای تکراری می تواند بر رتبه سایت شما در موتورهای جستجو تاثیر بگذارد. اگر محتوا تکراری بوده و در بیش از یک URL در اینترنت قابل مشاهده باشد، برای ربات های گوگل قابل تشخیص نخواهد بود که کدام یک از ادرس ها نیز دارای ارزش بوده و باید آن را در رتبه بالاتری قرار دهد.

بیشتر اوقات سایت شما برای داشتن محتوای تکراری توسط گوگل جریمه نمی شود، اما رتبه ای نیز به محتواهای تکراری شما نداده و با این کار به سئو سایت آسیب می زند. ممکن است در صورت پایین بودن رقابت، محتوای تکراری سایت رتبه بگیرد،  اما بدون شک رتبه های بالا متعلق به سایت هایی است که محتواهای منحصربه فرد دارند.

آموزش تخصصی سئو بخش سئو خارجی

تعریف سئو خارجی

آموزش سئو خارجی سایت

سئو خارجی یا Off-page SEO حساس ترین بخش در سئو سایت است. عامل اصلی جریمه و پنالتی شدن بسیاری از وب‌سایت ها در سراسر جهان اشتباه در سئو خارجی است. همچنین سوء استفاده از تکنیک های سئو خارجی که مهم ترین آن ها بک لینک است، باعث شده تا گوگل به شدت بر روی این موضوع حساس شود و آن را با دقت بیشتری بررسی نماید.

مثال های ذکر شده باعث می شود تا اهمیت تسلط بر سئو خارجی و تکنیک های آن بالاتر برود. اگر سو خارجی و تکنیک های آن به درستی استفاده شود، می تواند به راحتی بر سئو سایت و رتبه های آن تاثیر مثبت بگذارد.

اصلی ترین هدف ما در این بخش، آموزش جامع و کامل سئو خارجی است تا شما را با ریزه کاری ها و جزئیات ان آشنا کرده و کمک کنیک تا تسلط بالاتری را بر این فاکتورها به دست بیاورید. در نهایت باید بدانید که با استفاده درست از سئو خارجی و یک استراتژی مناسب برای بک لینک سازی، می توانید رتبه های خیلی بالایی را در نتایج جستجو به دست آورید.

آموزش نکات و اصول لینک سازی خارجی

نکات لینک سازی خارجی

لینک سازی خارجی یا بک لینک سازی، یکی از مهمترین مباحث در سئو می باشد که در طول یادگیری بهینه سازی سایت باید توجه ویژه ای به ان داشته باشید. بک لینک سازی حساس ترین بخش استراتژی سئو هر سایت است، چرا که به علت سوء استفاده از بک لینک سازی برای گرفتن رتبه های بالاتر، حساسیت گوگل نسبت به آن فوق الاعده افزایش یافته است. در صورتی که از تکنیک های اشتباه استفاده نمایید، می توانید سایت خود را گوگل پنالتی دچار کنید.

از این رو باید با اصول و تکنیک های لینک سازی خارجی آشنا باشید. به عنوان مثال، نباید در یک بازه زمانی کوتاه، اقدام به ساخت و یا خرید تعداد زیادی بک لینک کرده و یا بک لینک های یکسان بسازید. در این ویدیو آموزشی به صورت کامل شما را با اصول ساخت بک لینک های حرفه ای آشنا می کنیم.

کسانی که به دنبال آموزش سئو هستند معمولا توجه کمتری به سئو خارجی کرده و از این رو با استفاده از روش های غلط، به سئو سایت آسیب می رسانند. برای این که بتوانید به درستی از Off-page SEO بهره ببرید، باید با استراتژی دقیق وارد سئو خارجی شوید.

آموزش انواع روش های لینک سازی

روش های لینک سازی خارجی

بک لینک سازی دارای اصول و قواعد خاص خود است. اگر می خواهید تبدیل به یک سئو کار حرفه ای شوید باید با انواع بک لینک ها آشنایی کامل داشته باشید و بنا به شرایط سایت خود، به میزان لازم بک لینک سازی انجام دهید.

نکته قابل توجه این است که در استراتژی های بک لینک سازی خود باید سعی کنید تا حد امکان تنوع بک لینک ها را رعایت کنید تا سایت شما دچار یک نواختی بک لینک نشود. برخی از مهم ترین و با کیفیت ترین بک لینک ها شامل این موارد می شوند:

 • بک لینک کامنتی: در این روش از بک لینک سازی، به سراغ سایت هایی می روید که امکان درج نظر به همراه وارد کردن آدرس سایت خود را در آن دارید و به راحتی اقدام به ساخت بک لینک می نمایید.
 • بک لینک پروفایل: در این روش، بک لینک ها در سایت هایی ایجاد می گردند که نیاز است در آن ها ثبت نام کرده و آدرس سایت خود را در بخش پروفایل قرار دهید.
 • بک لینک فرومی: بک لینک فرومی یا انجمنی، نوعی بک لینک است که با ثبت نام در انجمن ها و تالارهای گفتگو سایت های مختلف و با ایجاد موضوعات و تاپیک های جدید، می توانید در قالب نوشته به وبسایت های خود لینک دهید.
 • پست مهمان: سایت های مختلفی وجود دارند که کاربران می توانند محتوای خود را در آن ها به اشتراک بگذارند. در این سایت ها، محتوای خود را برای مدیریت ارسال کرده لینک خود را در آن درج می نمایید. در صورت تایید مدیریت، محتوای شما به همراه لینک های آن در سایت منتشر می شود.
 • بک لینک دانشگاهی: یکی از مورد اعتماد ترین بک لینک ها از نظر گوگل بک لینک های دانشگاهی یا EDU است، اما ساخت این بک لینک ها بسیار دشوار می باشد. برای این کار باید از سایت های دانشگاهی به سایت خود لینک بدهید. این سایت ها معمولا شامل .edu در URL خود هستند.

برای آشنایی کامل با انواع روش های بک لینک سازی، حتما ویدیو را کامل تماشا کنید.

انواع انکرتکست ها

آموزش انواع انکرتکست در سئو سایت

فاکتور مهمی در آموزش سئو خارجی و بک لینک سازی وجود دارد به نام انکرتکست. انکرتکست یا Anchor Text کلمه یا عبارتی است که با استفاده از آن، بک لینک خود را می سازید و از این رو انتخاب انکرتکست درست و مرتبط برای بک لینک سازی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در هنگام بک لینک سازی باید به این مسئله دقت کنید که نباید انکرتکست های شما مشابه و یکسان باشند. به عنوان مثال، اگر برای یک صفحه ۱۰ بک لینک ایجاد می کنید، باید حداکثر ۵ بک لینک با انکرتکست کلمه کلیدی اصلی، ۳ انکرتکست با کلمات کلیدی LSI، ۲ مورد با خود URL صفحه صفحه ایجاد شود.

استفاده از یک انکرتکست در جهت رشد سئو سایت و گرفتن رتبه های صفحات آن از تکنیک های کلاه سیاه محسوب شده و توسط گوگل غبرطبیعی شناخته شده و به سئو سایت شما و رتبه های آن آسیب می رساند. برگ برنده دست سئوکاری است که با استفاده از تکنیک های درست و مختلف، بک لینک های گوناگون بسازد.

در این ویدیو، اهمیت انکرتکست ها در بک لینک سازی، اشتباهات رایج در استفاده از آن ها، و همچنین انواع انکر تکست ها را توضیح داده ایم.

استراتژی ساخت بک لینک

آموزش استراتژِی ساخت بک لینک

هر سایتی با هر شرایطی نیاز به استراتزی اختصاصی خود برای ساخت بک لینک دارد. در مسیر آموزش صفر تا صد سئو به شما، نکاتی وجود دارد که باید بدانید. به عنوان مثال، نباید از یک استراتژی بک لینک سازی برای تمامی سایت ها استفاده کرده و نباید بدون برنامه ریزی اقدام به ساخت بک لینک کنید.

در ابتدا باید سایت هدف را مورد بررسی قرار داده و وضعیت آن را تشخیص دهید، سپس متناسب با وضعیت آن سایت یک استراتژی بک لینک سازی تدوین کنید. به این نکات دقت نمایید:

 • ساخت بک لینک برای سایت های جدید: فرض کنید که یک سایت جدید را در اختیار دارید و می خواهید بک لینک سازی برای آن را آغاز کنید. در اولین قدم، باید کلمات کلیدی آن را پیدا کنید تا بتوانید از آن ها به عنوان انکرتکست های خود استفاده نمایید. همچنین، برای ساخت بک لینک برای سایت های تازه راه اندازی شده باید از تعداد بسیار کم بک لینک و با کیفیت بالا استفاده کرده و نباید در یک روز اقدام به ساخت ۱۰۰ بک لینک نمایید زیرا سایت شما به سرعت اسپم شناخته شده و به مشکل بر می خورد. برای کمک به فهم گوگل ابتدا سعی کنید از بک لینک های هم موضوع استفاده کنید.
 • ساخت بک لینک برای سایت های چند ساله: آزادی عمل شما در بک لینک سازی برای این سایت ها بیشتر است. این وبسایت ها معمولا قدمت خوبی داشته و تعدادی بک لینک شناخته شده توسط گوگل دارند.. در این شرایط می توانید تعداد بک لینک بیشتری بسازید. دقت داشته باشید که تداوم در بک لینک سازی از اهمیت بسیار بالاای برخوردار است و اگر یک هفته به طور منظم بک لینک سازی کرده و بعد از یک هفته آن را قطع کنید، به سایت خود آسیب می زنید.

در این ویدیو به صورت دقیق تر استراتژی های ساخت بک لینک را به شما توضیح می دهیم.

آموزش آنالیز سئو سایت

تعریف آنالیز سئو سایت

آموزش آنالیز سایت

آنالیز سایت به معنای بررسی تمامی جنبه های سایت، نحوه عملکرد آن ها، و تحلیل داده های به دست آمده است. بررسی سئو سایت به شما این امکان را می دهد تا داده های مهمی را درباره وضعیت سایت خود به دست آورید. به عنوان مثال، آنالیز سئو سایت تمام ایرادها و مشکلات سئو وبسایت را به شما نمایش می دهد. زمانی که بدانید سایت شما درچه بخش هایی ضعیف عمل می کند، می توانید با بهبود این بخش ها، سایت را تقویت کنید.

همچنین، بررسی سئو می تواند پتانسیل های سایت را پیدا کرده و فرصت های جدیدی را برای شما به وجود آورد که با تمرکز بر آن ها، از رقبای خود جلو بزنید.

به طور کلی، بررسی سایت کمک می کند تا با پیاده سازی تکنیک های مناسب، رتبه سایت خود را افزایش داده و به ترافیک ارگانیک بالاتری برسید.

اهمیت آنالیز سایت

اطلاعاتی که از آنالیز سایت به دست می آورید به شما کمک می کند تا به هدف های خود جهت داده و با تعیین یک استراتژی صحیح برای سایت، آن را به حرفه ای ترین شکل ممکن سئو کرده و بهترین تجربه را برای کابران خود به ارمغان آورید. تمام این کارها به شما کمک می کنند تا رتبه سایت خود را در صفحه نتایج موتورهای جستجو افزایش داده و ترافیک ارگانیک سایت خود را نیز بیشتر کنید.

از دیگر ویژگی های اهمیت تست سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسایی و اولویت بندی ایرادهای سایت و برطرف کردن آن ها
 • آنالیز میزان اثربخشی استراتژی سئو و تعیین استراتژی هوشمندانه تر
 • یافتن پتانسیل های رشد سایت
 • صرف زمان کم تر بر روی روش های غلط
 • بهبود امنیت سایت
 • بهبود سرعت سایت
 • بهبود عملکرد وبسایت
 • تصمیم گیری و هدف گذاری درست
 • افزایش کیفیت سئو سایت و جلب اعتماد کاربران با کسب رتبه های بالای گوگل
 • جلو زدن از رقبا

ابزارهای تست سایت

ابزارهای تست سایت از دسته ابزارهای سئو سایت هستند که هدف اصلی آن ها آنالیز سایت و بررسی جنبه های مختلف عملکرد سایت می باشد. برخی از این ابزارها تمام سایت را آنالیز کرده و برخی فقط بر قسمت خاصی از سایت تمرکز می کنند.

این ابزار به شما کمک می کنند تا سایت خود را از دید گوگل بررسی کرده و با اصلاح ایرادهای آن، رتبه های بالاتر را کسب نمایید.

از مهم ترین و بهترین ابزارهای آنالیز سئو سایت، می توان به موارد زیر اشاره کرد. می توانید با کلیک بر روی هر گزینه به مقاله آموزش آن ها رفته و نحوه استفاده از آن ها را یاد بگیرید.

آموزش ابزارهای سئو و بهینه سازی سایت

ابزار سئو چیست؟

آموزش ابزارهای سئو

ابزارهای سئو پلاگین ها و سایت هایی هستند که به سئوکاران در سئو سایت کمک کرده و کیفیت بهینه سازی سایت را بالا می برند. ابزارهای سئو کمک شایانی به سئوکاران کرده بسته به ماهیت و وظیفه اصلی خود، اطلاعات مفید و بسیار کاربردی را در اختیار آن ها می گذارند. این ابزارها ایرادها و کمبودهای سئو سایت را پیدا کرده و با دادن اطلاعات مفید در مورد بخش مربوطه، مانند تحقیق کلمات کلیدی، به رشد سایت و افزایش رتبه آن در صفحه نتایج موتور جستجو کمک می کنند.

برخی از ابزارهای سئو بسیار جامع بوده و تمام بخش های آن را در بر می گیرند، و برخی دیگر به طور تخصصی بر موارد زیر تمرکز می کنند:

 • آنالیز سایت
 • تحقیق کلمه کلیدی
 • سئو داخلی
 • سئو خارجی
 • سئو تکنیکال
 • بک لینک ها
 • سرعت سایت
 • ترافیک ارگانیک

در ادامه، به معرفی برخی از معروف ترین ابزارهای سئو می پردازیم.

ابزار سرچ کنسولآموزش ابزار گوگل سرچ کنسول

بدون شک کاربردی ترین ابزار در دنیای سئو، Google Search Console است. جدا از این که تمام اطلاعات این ابزار به طور مستقیم از گوگل می ایند، سرچ کنسول گوگل اطلاعات بسیار مفید دیگری را در اختیار شما می گذارد، مانند:

 • عملکرد و وضعیت URL
 • مشکلات ایندکس شدن صفحه
 • موبایل فرندلی بودن آن
 • وضعیت سایت مپ
 • ترافیک ارگانیک
 • تعداد کلیک و Impression
 •  و موارد بسیار زیاد دیگر

می توانید برای آموزش بیشتر در مورد سرچ کنسول گوگل، با کلیک بر دکمه زیر به صفحه آموزش جامع گوگل سرچ کنسول مراجعه نمایید.

ابزار تست سایت google analytics

آموزش ابزار گوگل آنالیتیکس

ابزار Google Analytics یکی از جدا نشدنی ترین ابزارهای سئو سایت است که هر سئوکار حرفه ای به آن نیاز دارد. این ابزار اطلاعات مفیدی را در اختیار شما می گذارد، مانند:

 • میزان ترافیک سایت
 • منبع اصلی ترافیک
 • میزان تعامل کاربران با صفحه
 • میزان زمانی که کاربران در صفحه مانده اند

این ابزار به سئوکاران کمک می کند تا استراتژی قوی تر و بهتری را برای سایت خود تعریف کرده و به رشد وبسایت کمک می کند. تمام سئوکاران به این ابزار نیاز دارند. از آن جایی که استفاده از این ابزار نیاز به آموزش کامل و جامعی دارد، می توانید با کلیک بر دکمه زیر به دوره آموزش گوگل آنالیتیکس ویکی دمی منتقل شوید.

ابزار آنالیز سایت gtmetrix

آموزش GTmetrix

ابزار GTmetrix یکی از معروف ترین ابزارهای بررسی و آنالیز سرعت سایت است که با تست URL داده شده با آن، گزارش کاملی از نحوه عملکرد سرعت صفحه در اختیار شما می گذارد و با پیدا کردن عواملی که باعث کند شدن سرعت شده اند، به شما کمک می کند تا سرعت صفحه خود را افزایش دهید.

از GTmetrix استفاده کنید و ببینید که سایت شما به چه سرعت بالایی لود خواهد شد!

برای آموزش کامل GTmetrix، بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

ابزار آنالیز سایت ahrefs

آموزش ابزار Ahrefs

ابزار Ahrefs یکی از کامل ترین ابزار سئو سایت است که اطلاعات بسیار کاملی را از سایت شما و رقبا در اختیارتان قرار می دهد. استفاده از این ابزار می تواند شما را تعداد زیادی ابزار دیگر بی نیاز کند. از مهم ترین ویژگی های این ابزار عبارتند از:

 • دامین آتوریتی
 • تعداد بک لینک ها
 • بررسی وضعیت بک لینک ها
 • تحقیق کلمه کلیدی
 • آنالیز سایت
 • آنالیز محتوا
 • و موارد بسیار کاربردی دیگر

برخی از بخش های این ابزار رایگان بوده و برخی دیگر پولی هستند. اگر بودجه استفاده کامل از این ابزار را ندارید، می توانید از بخش های رایگان آن استفاده نمایید. برای آموزش کامل ابزار Ahrefs، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

آموزش ابزار سئو SEMrush

آموزش ابزار SEMrush

ابزار SEMrush یک ابزار فوق العاده سئو است که اطلاعات بسیار جامع و مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد. این ابزار با Ahrefs رقابت می کند و مانند آن، ویژگی های زیاد و فوق العاده ای دارد، مانند:

 • بررسی تعداد بک لینک ها
 • بررسی وضعیت بک لینک ها
 • قدرت دامنه
 • تحقیق کلمه کلیدی
 • آنالیز سایت
 • آنالیز کلمات کلیدی
 • و موارد بسیار کاربردی دیگر

برخی از بخش های این ابزار رایگان بوده و برخی دیگر پولی هستند. برخی معتقدند که هزینه های این ابزار بسیار بالا است، اما بدون شک قابلیت های این ابزار ارزش هزینه های آن را دارد. همچنین، می توانید از بخش های رایگان آن استفاده نمایید. برای آموزش کامل ابزار SEMrush، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

ابزار آنالیز سایت Google Lighthouse

آموزش Lighthouse گوگل

ابزار Google Lighthouse یکی دیگر از ابزارهایی است که به طور ویژه برای آنالیز و سئو سرعت صفحه طراحی شده است. این ابزار با بررسی لینک داده شده به آن، سرعت صفحه را آنالیز کرده و با ارائه گزارش کاملی از مواردی که باعث کند شدن سرعت شده اند، به شما کمک می کند تا با رفع این ایرادها و بالا بردن سرعت صفحات سایت خود، به رتبه های بالاتر گوگل برسید.

برای آموزش کامل ابزار Lighthouse، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

ابزار keyword planner

آموزش ابزار Keyword Planner

ابزار Keyword Planner از دیگر ابزارهای گوگل است که همانطور که از اسم آن پیداست، به شما در تحقیق کلمات کلیدی برای سئو سایت کمک می کند. این ابزار LSI ها و Long-tail های کلمه کلیدی سرچ شده، میزان ترافیک آن، سختی این کلمه کلیدی، و CPC را در اختیار شما قرار می دهد.

با استفاده از این ابزار می توانید محتواهای با کیفیتی نوشته و آن ها را به درستی سئو کنید تا با جذب بهتر مخاطبان به سایت خود، رتبه های بالاتری را به دست آورید.

برای آموزش کامل ابزار Keyword Planner، بر روی دکمه زیر کلیک نمایید:

آموزش استراتژی سئو

استراتژی سئو چیست؟

آموزش استراتژی سئو

استراتژی سئو مجموع تمام برنامه ریزی هایی است که برای سئو سایت، رشد آن، افزایش رتبه صفحات، و ترافیک ارگانیک سایت انجام می شود. تدوین استراتژی سئو در اصل فرآیند برنامه ریزی و انجام فعالیت هایی در سئو سایت است که در نهایت باعث رشد سایت می شوند. به ساده ترین شکل ممکن، استراتژی سئو لیستس از کارها و روندی است که برای افزایش رشد و افزایش ترافیک سایت برای آن برنامه ریزی کرده و آن را طی می کنید.

این استراتژی معمولا تمام جنبه های سئو، از جمله داخلی، خارجی، و تکنیکال را در بر می گیرد، اما می تواند بسته به تشخیص سئوکاران، فقط متمرکز بر بخشی از سئو سایت باشد.

چرا به استراتژی سئو نیاز داریم؟

61% از بازاریاب های حرفه ای معتقدند که سئو کلید رشد سایت و موفقیت کسب و کارهای اینترنتی است. با افزایش استفاده از اینترنت و خریدهای آنلاین پس از پاندمی کرونا، ارزش و اهمیت سئو سایت نیز بالاتر رفته است. از این رو، داشتن یک استراتژی سئو مناسب می تواند تمام کسب و کار آنلاین شما را به طور مثبتی تحت تاثیر قرار دهد.

یک استراتژی صحیح فراتر از تکنیک های سئو رفته و کنترل تمام مواردی که سایت و برند شما با آن شناحته می شوند، مسیر کامل سفر مشتری، و میزان رقابت را به شما می دهد.

همچنین، این استراتژی به شما کمک می کند تا تمام فعالیت هایی که در سایت انجام می شوند را دنبال کرده و در پایان زمان در نظر گرفته شده برای این کارها، با آنالیز آن ها میزان تاثیرگذاری هر کار را سنجیده و استراتژی بعدی خود را هوشمندانه تر بچینید.

آموزش اهمیت استراتژی سئو

نکات مهم در نوشتن استراتژی سئو

از مهم ترین نکاتی که باید در هنگام نوشتن استراتژی سئو سایت به آن ها توجه کنید، می توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • آنالیز سایت
 • تهیه لیستی از کلمات کلیدی هدف و LSI های آن ها
 • تمرکز بر بهبود سئو داخلی سایت
 • تمرکز بر بهبود سئو خارجی سایت
 • تمرکز بر بهبود سئو تکنیکال سایت
 • آنالیز رقبا
 • تعیین استراتژی محتوا
 • برای مطالعه بیشتر در مورد استراتژی سئو و نحوه تدوین آن، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

پرسش و پاسخ

در این بخش به بررسی پرتکرارترین سوالاتی که کاربران از ما پرسیده اند پرداخته و به آن ها پاسخ می دهیم. این بخش در اختیار شما قرار گرفته است تا به برخی از سوالات احتمالی شما در مورد سئو نیز پاسخ دهد.

در صورتی که سوال شما در این بخش وجود ندارد، لطفا آن را با ما به اشتراک بگذارید. تیم ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو سوال شما خواهد بود. همچنین، با به اشتراک گذاشتن سوالات شما، به کاربران دیگری که ممکن است سوال مشابه را داشته باشند کمک می کنیم.

سوالات سئو

تحقیقات نشان داده است که تعداد کاربران کمی به صفحه دوم نتایج جستجو گوگل می روند. نرخ کلیک به ازای هر رتبه سایت کاهش می یابد و اگر در صفحه اول گوگل قرار نگیرید، رقبای شما می توانند حجم بالایی از ترافیک و کاربران سایت شما را بدزدند.

ترافیک ارگانیک ترافیکی است که به طور مستقیم و بدون دخالت تبلیغات وارد سایت می شود.

منابع زیادی برای آموزش سئو و یادگیری آن وجود دارند و می توان از کتاب های مختلف و سایت های ایرانی و خارجی کمک گرفت، و حتی می توان از آموزش های مجازی یا حضوری استفاده کرد. بهترین منبع برای یادگیری، تلاش، و تمرین هر فرد پس از اموزش، کسب تجربه و پرسیدن سوال از متخصصین در این حوزه می باشد.

پاسخ این سوال بستگی به وضعیت سایت و هدف نهایی آن دارد، اما گرفتن نتیجه مطلوب از سئو حداقل 3 تا 6 ماه زمان می برد.

Crawl فرآیند ورود ربات های گوگل به صفحات سایت و شناسایی بخش های مختلف آن است. زمانی که این ربات ها اطلاعات شما را ذخیره می کنند، در اصل آن ها را ایندکس کرده اند.

تمام بخش های سئو به هم وابسته بوده و بر عملکرد دیگری تاثیر گذارند. برای بالا بردن کیفیت سئو سایت و رسیدن به نتیجه مطلوب، باید بر هر سه بخش تمرکز کنید.

برای مدت کوتاهی شاید. اما بهتر است که این کار را نکنید. سئو فرآیندی است که باید به طور مداوم انجام داده شود. با توقف سئو، ممکن است رتبه شما تا مدتی حفظ شود، اما پس از آن مجدد دچار افت رتبه خواهید شد.

دامین آتوریتی یک معیار سنجش اعتبار وبسایت است و یکی مهم ترین فاکتورهایی است که در رتبه بندی سایت تاثیر می گذارد؛ یعنی هر چقدر عدد آن بیشتر باشد شانس شما برای گرفتن رتبه و دریافت ترافیک ارگانیک نیز بیشتر می شود.

اگر سایت شما در حوزه ای است که رقابت بالایی دارد و می خواهید از آن کسب درآمد کنید، بدون شک به سئو نیاز دارید.

گوگل پنالتی یا جریمه گوگل به معنای جریمه کردن سایت هایی است که قوانین و چارچوب های گوگل را زیر پا می گذارند. پنالتی شدن سایت تاثیر منفی زیادی را بر روی سئو منفی می گذارد.

24 Comments

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام و عرض ادب خدمت شما
  من در حال تحقیق درباره ی هزینه ی سئو سایتم هستم بین اینکه ایا سئوی سایتم رو برون سپاری کنم و یا خودم با اموزش سئوی شما اموزش ببینم تردید دارم
  چندین سایت مختلف رو بررسی کردم و با هم دقیق مقایسه کردم با اینکه مطالب زیادی خوندم باز هم حس میکنم نمیتونم تصمیم بگیرم فعلا دوتا شرکت طراحی سایت اسپرلوس و وبین سئو رو مدنظر دارم که با توجه به نکاتی که گفتید هردو شرکت خدمات مشابهی در زمینه سئو و بهینه سازی به من ارائه می دهند و قیمت هم تقریبا در همه شرکت ها یکسان است .چجوری میتونم از تصمیمم مطمئن بشم؟ واقعا گیج شدم. اما واقعا برای من مهمه که برای کسب و کارم وقت بزارم اما اموزش چقدر طول میکشه؟اصلا من میتونم یا نه؟ میخوام که هزینه ی گزافی متحمل نشم و بهترین نتیجه رو بگیرم ممنون میشم اگر من رو راهنمایی بفرمایید.

  • سلام و وقت بخیر. برای تصمیم گیری بهتر می تونید مقاله سئو تضمینی ما با آدرس https://wikidemy.ir/guaranteed-seo/ رو مشاهده کنید و یا با شماره های درج شده در سایت برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

 • سلام اموزشی که در رابطه با اموزش و توضیح سئو منتشر کردید واقعا بی نظیر بود

  • سلام به شما
   خوشحالیم که آموزشهای ویکی دمی تونسته برای شما مفید باشه، در آینده با آموزشهای پیشرفته در سایر زمینه ها امکانات آموزشی بیشتری رو برای شما و سایر کاربران فراهم میکنیم

 • تسلط به تئوری های سئو تا چه حد می تونه به تسلط روی سئو بهمون کمک کنه؟

  • گلاره جان سلام. تسلط به تئوری ها اهمیت خیلی بالایی داره، اما در نهایت سئو یک تخصص عملی هست که باید داخلش تجربه عملی کسب کنین تا بتونین بهترین نتیجه رو بگیرین.

 • چه آپدیت خوبی روی صفحه رفتین و حتی از قبل هم مقاله جامع تر و بهتر شده. خوشحالم که دوباره سراغ این صفحه اومدم.

 • سلام سایت من توسط گوگل ایندکس نمیشه با اینکه تو گوگل کنسول هم ثبت کردم بازم نمیاد توسرچ گوگل مشکل از کجاست و اینکه سایت من نوپاست
  آدرس سایتم farsjokes.ir

  • سلام دوست عزیز
   اینکه سایت شما نو پا است خب این موضوع می تونه خیلی طبیعی باشه.
   اما چند تا مورد راجب سایت شما وجود داره.
   اول اینکه از https استفاده کنید هر چه سریعتر که گوگل نسبت به سایت شما حس منفی نداشته باشه
   دوم اینکه محتواها و صفحه بندی های سایت شما بسیار نا منظم است
   سوم اینکه محتوا های صفحات سایت شما شبیه به محتواهای های اپم است و خیلی کوتاه است
   سایت شما چون تازه تاسیس است گوگل نسبت به سئو سایت و ایندکس سایت حساسیت بالایی داره.
   تگ های هدینگ سایت شما به شدت مشکل داره.
   به احتمال زیاد سایت شما در آینده نزدیک توسط گوگل ایندکس میشه اما صفحات داخلی شما بعیده که به راحتی ایندکس بشن یا رتبه بگیرن

 • سلام مطالب سایت و کانال اپاراتتون بسیار مفید هستند ممنونم

  • سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که آموزش های سئو تونسته به شما کمک کنه.
   در آینده مقالات جامع تری هم در اختیار شما قرار خواهد گرفت

 • سلام. ممنون از آموزش بسیار عالیتون. اگر امکان داره در مورد درآمد سئوکار ها و موقعیت های شغلیش مطلب بزارید ممنون.

  • سلام دوست عزیز
   درآمد یک سئو کار خیلی بستگی به میزان تخصص و شرکتی داره که در آن مشعول به کاره
   اما میانگین درآمد از ۲ میلیون تا ۱۰ میلیون هست
   و شما میتوانید با انجام چندین پروژه سئو این درامد را افزایش دهید

 • سلام درود. برای آموزش seo به صورت خصوصی هم ثبت نام دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید